Eski iPhone’unuzla iOS 18 özelliklerinden çalışmayan 5 özelliği

Sıradaki içerik:

Eski iPhone’unuzla iOS 18 özelliklerinden çalışmayan 5 özelliği

e
sv

İOS 18’de iPhone’unuza gelen yeni iMessage özelliği

97 okunma — 17 Haziran 2024 03:38
İOS 18’de iPhone’unuza gelen yeni iMessage özelliği

İOS 18’de iPhone’unuza gelen yeni iMessage özelliği Planlanmış mesajlar İOS 18 Mesajlar uygulamasının en iyi yeni özelliklerinden biri, daha önce yalnızca Mail uygulamasında kullanılabilen bir özellik olan mesajları daha sonra gönderilmek üzere planlama yeteneğidir. Çeşitli nedenlerden dolayı mesaj göndermeyi ertelemek mantıklı olabilir. Örneğin, gece geç saatlerde veya çalışma saatlerinde alıcının sözünü kesmekten kaçınmak isteyebilirsiniz. Bu aynı zamanda alıcının farklı bir saat diliminde olduğu ve mesajın daha uygun bir zamanda teslim edilmesini istediğiniz bir durum da olabilir.

İOS 18’de iPhone’unuza gelen yeni iMessage özelliği

iOS 18'de mesajların nasıl planlanacağını gösteren ekran görüntüsü.

İOS 18’de iPhone’unuza gelen yeni iMessage özelliği Bir mesajı geciktirmenin bir başka nedeni de, mesajı göndermeden önce kendinize mesajı gözden geçirmek ve gerekirse düzeltmek için zaman vermektir. Bunu daha sonraya planlamak, bir dinlenme süresine ve son bir inceleme fırsatına olanak tanır. Ayrıca planlanmış mesajları gönderilmeden önce istediğiniz zaman düzenleyebilir ve silebilirsiniz, bu da size çok fazla esneklik sağlar.

Mesajları geciktirmek özellikle haftanın ilerleyen saatlerinde en iyi şekilde görülen hatırlatıcılar için kullanışlıdır. Örneğin, Cumartesi günü bir parti düzenliyorsanız ve misafirlerinize Cuma günü unutmamalarını hatırlatmak istiyorsanız, ancak bugün yalnızca Çarşamba ise, mesajı geciktirmek mesajın doğru zamanda gönderilmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Son olarak, mesajları önceden planlamak, doğum günü dilekleri gibi özel mesajların taslağını hazırlamanın harika bir yoludur. Örneğin, gelecek ay doğum günü olan herkes için planlanmış mesajlar planlayıp oluşturabilir ve bu mesajların her alıcının büyük gününde gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Yeni metin biçimlendirme seçenekleri

Yeni metin biçimlendirme seçenekleri

İOS 18’de iPhone’unuza gelen yeni iMessage özelliği Yıllar geçtikçe Apple, günlük metinleri daha yaratıcı hale getirecek araçlar ekledi ve iOS 18, mesajlarınızın her birini farklı kılmak için daha da fazla özellik ekledi.

iOS 18’deki Mesajlar uygulamasında sözcükleri kalınlaştırabilir, italik hale getirebilir, altını çizebilir ve üstünü çizebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir harfe, kelimeye, ifadeye veya emojiye animasyon efektleri de uygulayabilirsiniz. Örneğin, içeriğin daha büyük veya daha küçük görünmesini sağlayabilir veya “patlamasını” veya “başını sallamasını” ve çok daha fazlasını sağlayabilirsiniz.

Belki daha da iyisi, yazdığınız mesajdaki kelimelere göre hangi efektleri kullanacağınıza dair öneriler alacaksınız. Bu biçimlendirme seçenekleri yeni bir menüde (yukarıda görüldüğü gibi) yerleştirilmiştir ve bu efektleri istediğiniz zaman hızlı ve kolay bir şekilde uygulamanızı sağlar.

Tapback her zamankinden daha iyi

Tapback her zamankinden daha iyi

İOS 18’de iPhone’unuza gelen yeni iMessage özelliği Tapback’ler bir mesaja hızla tepki vermenin harika bir yoludur. Maalesef mevcut haliyle Tapback’ler, başparmak yukarı veya başparmak aşağı, haha, kalp veya ünlem işareti gibi yalnızca birkaç emoji göndermekle sınırlıdır.

iOS 18’de Apple, herhangi bir emoji veya çıkartma ekleme özelliğini ekleyerek Tapback’leri daha da iyi hale getiriyor. Hatta fotoğraflarınızı ve favori çıkartma paketlerinizi kullanarak tasarlayabileceğiniz Canlı Çıkartmaları bile kullanabilirsiniz. Mesajlar uygulaması ayrıca favori Tapback’lerinizi takip ederek onları daha sonra bulmayı ve kullanmayı kolaylaştıracaktır.

Uydu içeren mesajlar

Uydu içeren mesajlar

Mesaj göndermek birine hızlı bir şekilde ulaşmanın harika bir yoludur. Ancak Wi-Fi veya hücresel bağlantınız yoksa mesajlarınız teslim edilmeyecektir. iOS 18’in piyasaya sürülmesiyle birlikte iPhone 14 veya sonraki bir modele sahipseniz Wi-Fi veya hücresel bağlantı olmadan bile mesaj gönderebilirsiniz.

Bu durumlarda uydu yetenekleri kullanılacaktır. iMessage’da birisine mesaj göndermenin tüm kritik özelliklerinden hâlâ yararlanabilirsiniz ve bunların hepsi uçtan uca şifreleme yoluyla yapılır.

Uydu mesajlaşma, Apple’ın uydu servisleri aracılığıyla Acil Durum SOS’u ile aynı sistemin bir parçası olarak dahil edilmiştir. Tıpkı bu hizmetlerde olduğu gibi, bu yıl içinde iPhone 14, iPhone 15 veya iPhone 16 cihazınızı etkinleştirdiğinizde iki yıllık ücretsiz uydu mesajlaşma hizmetine sahip olacaksınız .

RCS mesajlaşma desteği

RCS mesajlaşma desteği

RCS mesajlaşma da iOS 18 ile birlikte geliyor. Bu, iPhone kullanıcılarının Android kullanıcılarına RCS mesajları gönderip almasına olanak tanıyan, uzun zamandır beklenen bir özellik. RCS, gelişmiş medya paylaşımı ve okundu bilgileri sunan, SMS’den daha yeni bir teknolojidir.

RCS konuşmalarında, günümüzdeki SMS konuşmalarında olduğu gibi hâlâ yeşil baloncuklar olacak, ancak deneyim gece ile gündüz arasında fark yaratacak. RCS sayesinde, Android telefonu olan birine mesaj atarken bile yazma göstergeleri, okundu bilgileri, yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video paylaşımı, daha iyi grup sohbetleri ve daha fazlasını alabileceksiniz.

Apple Yapay Zekası

Apple Yapay Zekası

İOS 18’de iPhone’unuza gelen yeni iMessage özelliği Yukarıdaki özelliklere ek olarak, Apple Intelligence, iOS 18’deki Mesajlar uygulamasını da büyük ölçüde etkileyecektir. Apple Intelligence, şirketin yapay zeka sürümüdür ve gelecekte mobil cihazlarımızı kullanma şeklimizi potansiyel olarak değiştirebilir.

Ancak tüm Apple cihazları Apple Intelligence’a erişemeyecek ve bu sonbaharda iOS 18’in ilk lansmanıyla birlikte kullanıma sunulması pek olası değil.

İOS 18’de iPhone’unuza gelen yeni iMessage özelliği Apple Intelligence kullanıma sunulduktan sonra birbirimizle iletişim şeklimizi değiştirecek çok sayıda yeni özellik sunacak. Bu özelliklerden biri, yapay zekanın önceki mesajları analiz ederek ve önerilerde bulunarak birine ne yazması gerektiğini önerebilmesidir.

İOS 18’de iPhone’unuza gelen yeni iMessage özelliği Apple Intelligence, yazma yardımı sağlamanın yanı sıra, yapay zekanın bir açıklamaya, önerilen konsepte ve hatta Fotoğraflar kitaplığınızdaki bir kişiye göre yeni görüntüler oluşturmasına olanak tanıyan bir özellik olan “Genmoji”yi de sunuyor. Ayrıca Apple’ın yeni Image Playground uygulamasıyla kullanıcılar, farklı fikirler ve stiller kullanarak görselleri değiştirebiliyor. Bu görseller, metninizi veya çalışmanızı geliştirmek için Mesajlar uygulamasında ve başka yerlerde kullanılabilir.

Mesajlar uygulaması iOS 18’de değişiyor. Ancak burada bahsedilen özellikler iPadOS 18 yüklü iPad’e ve macOS 15 Sequoia yüklü Mac’e de geliyor . Çoğu özellik sonbaharın başlarında gelecek olsa da, diğerleri, özellikle de Apple Intelligence ile ilgili olanlar yıl sonuna kadar ertelenebilir.

Kaynak

Teknoloji Haberleri içeriklerimize Buradan ulaşabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli