iPhone’da yapay zeka desteği ortaya çıktı

Sıradaki içerik:

iPhone’da yapay zeka desteği ortaya çıktı

e
sv

Apple ile OpenAI arasındaki tarihi anlaşmada kim ödeme yapacak?

114 okunma — 18 Haziran 2024 02:35
Apple ile OpenAI arasındaki tarihi anlaşmada kim ödeme yapacak

Apple ile OpenAI arasındaki tarihi anlaşmada kim ödeme yapacak?

Apple ile OpenAI arasındaki tarihi anlaşmada kim ödeme yapacak? WWDC 2024 konferansında, Apple’ın yapay zeka şirketleriyle dil modellerini iPhone ve diğer cihazlara entegre etmek için pazarlık yapmak istediğine dair ilk söylentilerin doğrulandığını aldık.

Apple ile OpenAI arasındaki tarihi anlaşmada kim kime ödeme yapacak?

OpenAI bu türden ilk oldu. Ancak mantıklı bir soru ortaya çıkıyor: Kim kime para ödüyor – Dünyanın en başarılı akıllı telefonlarında popüler olma fırsatı için ChatGPT’yi veya OpenAI’yi kiralayan Apple mı?

Apple ve OpenAI anlaşmanın ayrıntıları konusunda ağzı sıkı olsa da, Marc Gurman’ın yeni raporu bize perde arkasına bir bakış sunuyor. Apple’ın önde gelen isimlerinden biri, anlaşmanın hiçbir ödemeyi içermediğini söylüyor.  Yani Apple OpenAI’ye, OpenAI de Apple’a herhangi bir ödeme yapmıyor . Peki o zaman her iki şirkete de faydası nedir?

Apple’ın OpenAI ile anlaşmasının ayrıntıları

Mark Gurman, Apple ile OpenAI arasındaki ortaklığın “en azından başlangıçta her iki taraf için de önemli bir gelir yaratmayacağını” açıklıyor. Anlaşmanın şartları özel olduğu için isminin açıklanmasını istemeyen kişilere göre bu böyle. Apple,  iOS 18’deki ChatGPT entegrasyonunun OpenAI açısından etkisinin herhangi bir para miktarından “eşit veya daha büyük” olduğuna inanıyor .

Basitçe söylemek gerekirse, sohbet robotunun alacağı PR ile ilgili olan, iPhone akıllı telefonlarına, iPad tabletlerine ve Mac bilgisayarlarına yerleşik olmasıdır. Bu, dünya çapında yüz milyonlarca cihaz anlamına geliyor ve bu kullanıcıların en azından bir kısmı, yapay zekanın temel sürümünü kullandıktan sonra potansiyel olarak bir abonelik satın almak isteyecektir.

Apple için bu, cihazlarını yükseltmek, onları daha güçlü, modern ve işlevsel hale getirmek için ücretsiz bir fırsattır.

Anlaşma, mesajlaşma araçlarının yanı sıra Siri ile ChatGPT entegrasyonunu da içeriyor. Gurman görüntü oluşturma konusunda herhangi bir şey söylemese de Apple bu özelliği WWDC’de de tanıttı, bu nedenle yine OpenAI’de geliştirilen DALL E modeli kullanılarak çalışacağını varsaymak yanlış olmaz.

Geleceğe bakıldığında Bloomberg,  Apple’ın hedefinin Google gibi yapay zekanın geliştirilmesinde yer alan diğer şirketlerle anlaşmalar yapmak olduğunu belirtiyor. Her biriyle gelirin daha fazla dağıtımı konusunda bir anlaşma yapılacak. Böyle bir anlaşmada Apple, “Apple platformlarındaki sohbet robotlarının performansından para kazandıran AI ortaklarından bir pay” alacak.

Yapay Zeka içeriklerimize Buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli